Rzeźnik z Lyonu

Witaj na stronie poświęconej książce Rzeźnik z Lyonu. Znajdziesz tutaj fotografie oraz nagrania poświęcone Klausowi Barbiemu.

Rzeźnik z Lyonu jest opartą na faktach fabularyzowaną historią o Klausie Barbiem – jednym z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy na świecie.
Jego nazwisko było na samej górze listy tropionych po wojnie faszystów, obok tak strasznych postaci, jak Eichmann czy Mengele.
Rzeźnik z Lyonu, to opowieść o nazistowskim zbrodniarzu, który najpierw niechlubnie zapisał się w pamięci mieszkańców
tytułowego Lyonu swoim okrucieństwem, a potem ukrywał się w Ameryce Południowej, przy pomocy amerykańskiego wywiadu.
Powieść Rzeźnik z Lyonu powstawała w roku 2022. Trudno opisać w kilku słowach historię Barbiego, ponieważ ta wymyka się wszelkim kategoriom. Nawet opis umieszczony przez wydawcę na okładce książki nie jest w stanie oddać wszystkich aspektów tej złożonej historii.
Twoja obecność tutaj oznacza, że ciekawią się szczegóły i fotografie dotyczące historii Klausa Barbiego i ludzi, którzy się z nimi zetknęli. Wierzę, że opisana w książca historia jest także opowieścią o dobru i sprawiedliwości.

RODZINA


Ojciec Klausa, Nikolaus Barbie, walczył pod Verdun. Po wojnie, gdy przeszedł rekonwalescencję, został nauczycielem. Na fotografii stoi z prawej strony. Chłopiec stojący przed nim, to mały Klaus. Nikolaus w książce nazywany jest „Ojcem Klausa” – po to, by imiona czytelnikowi się nie pomyliły. Zwłaszcza, że imię Nikolaus nosi również dziadek Klausa od strony matki. Toteż i dziadkowie nazywani są odpowiednio: Dziadek Barbie, Babcia Barbia oraz Dziadek Hees i Babcia Hees.
Chłopiec, któremu Nikolaus Barbie trzyma rękę na ramieniu, to jego syn, Klaus Barbie.

MŁODOŚĆ

Klaus, jako nastolatek.

BOLIWIA

EKSTRADYCJA

Obrazek z dziennika przedstawia duchy-ofiary Klausa Barbiego, oczekujące we Francji na przyjazd zbrodniarza. Nad tłumem jeńców w pasiastych strojach góruje sylwetka Jeana Moulin’a. Barbie pojawia się na schodach samolotu, wyraźnie zaskoczony tym, gdzie wylądował… Rys. Plantu dla Le Monde.

PROCES

Proces Klausa Barbiego śledził cały świat. Jego przebieg dokumentował niemal tysiąc dziennikarzy z całego świata.

Satyryczny rysunek wykonany przez Plantu dla „Le Monde” pokazuje listę próbę odczytania przez sąd listy zarzutów wobec Klausa Barbiego. Lista była tak długa, że na rysunku wyjeżdża poza ramkę komiksu.
Rysunek wykonany również przez Plantu dla „Le Monde”.
A handcuffed Klaus Barbie is led by policemen in Lyon, after he was convicted on July 4, 1987, of crimes against humanity and sentenced to life in prison. Barbie was known as the “Butcher of Lyon” for his brutal actions as Gestapo chief in this city. (AP Photo/Laurent Rebours)
Rysunek satyryczny, pokazujący, jak trudno znaleźć świadków tak odległych wydarzeń.