Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie

Leopold Tyrmand. Lolek, Poldek, Lopek, Loluś, Lo. Autor największego polskiego bestsellera Zły oraz słynnego Dziennika 1954. Piewca Warszawy i guru jazzu. As reportażu „Przekroju” i „New Yorkera”. Szeryf wychowany na ulicy Trębackiej, który wyruszył na Dziki Zachód. Równie niespodziewanie się zjawił, jak i zniknął, zostawiając po sobie dziesiątki anegdot i historii. Ale które z nich są prawdziwe? Dlaczego jest bohaterem swoich książek? Dlaczego Zły? Dlaczego Jazz Jamboree? Skąd kolorowe skarpetki? Czy naprawdę był kelnerem i pływał po morzu jak Martin Eden? Czy Dziennik 1954 jest prawdziwy? O czym myślał, gdy zamykał oczy, a o czym, kiedy się golił? Kim był Leopold Tyrmand? Polakiem, Amerykaninem, obywatelem świata, Żydem? Drogi Czytelniku, oto opowieść o jego życiu oraz o jego śmierci, z którą było inaczej, niż mówiono, a która według przepowiedni miała być taka, jak jego życie. Przed Państwem Leopold Tyrmand – owiana legendą tajemnica.

Data premiery: 26.10.2016
Rok wydania: 2020 (wydanie II)
Liczba stron: 464
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7779-614-6

Recenzje:

(…) Dla mnie najciekawszy okazał się rozdział książki, w którym przedstawiono dalsze losy Tyrmanda podczas okupacji. Tyrmand podjął bardzo odważną decyzję próby przetrwania „w oku cyklonu”, udając w Niemczech Francuza. 

Agata Szwedowicz, PAP 

(…) Tyrmand nie ma przed nim tajemnic. 

Grzegorz Giedrys, Gazeta Wyborcza

(…) liczne fotografie, skany dokumentów, rękopisy utworów, notatki, listy, kopie artykułów stanowią nie lada atrakcję dla wszystkich miłośników jego twórczości.  

booklips.pl